Sports Monks

Momentum One Day Cup 2020 Schedule, Teams, Dates, Time Table & Predictions

Momentum One Day Cup 2020 Schedule, Match Time Table & Venues

Momentum One Day Cup is one of the premier domestic one day List A cricket competition of South Africa. The first edition of Momentum One Day Cup was played in the 1981–82. There are 6 teams participating in the tournament are Titans, Dolphins, Cape Cobras, Warriors, Lions and Knights.

Momentum One Day Cup 2020 Fixtures will consist of 33 matches with all team playing with 5 others team twice in the group stage. Top 4 teams of the group stage then proceed to the semifinals where the first team will play the fourth while the second and the third placed teams after the league stage will compete against each other. Momentum One Day Cup 2020 kicked start on 31st January 2020 and ends final to be played on 21st March 2020. Titans are the defending champions of the last edition.

Momentum One Day Cup 2020 Important Details

Dates 31st January 2020 – 21st March 2020
Administrator Cricket South Africa
Format List A cricket
League Format Double round-robin and playoffs
Host(s) South Africa
Total Teams 6
Total Matches 33

Momentum One Day Cup 2020 Teams

  • Cape Cobras
  • Dolphins
  • Knights
  • Lions
  • Titans
  • Warriors

Momentum One Day Cup 2020 Squads

  • Titans: Henry Davids, Dean Elgar, Farhaan Behardien, Theunis de Bruyn, Hardus Viljoen, Dayyaan Galiem, Lungi Ngidi, Tabraiz Shamsi, Heinrich Klaasen (c & wk), Tshepo Moreki, Tony de Zorzi , Corbin Bosch, Grant Thomson, Gregory Mahlokwana, Marcello Piedt
  • Lions: Aaron Phangiso (c), Temba Bavuma, Beuran Hendricks, Reeza Hendricks, Rassie van der Dussen, Malusi Siboto, Bjorn Fortuin, Nicky van den Bergh (wk), Eldred Hawken, Wihan Lubbe, Ryan Rickelton, Craig Alexander, Mangaliso Mosehle, Dwaine Pretorius, Stephen Cook, Dominic Hendricks, Kagiso Rapulana, Migael Pretorius
  • Dolphins: Vaughn van Jaarsveld, Imran Tahir, Robbie Frylinck, Prenelan Subrayen, Keshav Maharaj (c), Khaya Zondo, Sibonelo Makhanya, Sarel Erwee, Marques Ackerman, Kerwin Mungroo, Grant Roelofsen (wk) , Daryn Dupavillon, Senuran Muthusamy, Okuhle Cele, Keith Dudgeon
  • Knights: Shadley van Schalkwyk, Corne Dry, Obus Pienaar, Petrus van Biljon (c), Grant Mokoena, Shaun von Berg, Keegan Petersen, Tshepo Ntuli , Wandile Makwetu (wk), Patrick Kruger, Raynard van Tonder , Ryan McLaren, Eddie Leie, Rudi Second, Duanne Olivier, Zakhele Qwabe, Luthando Mnyanda, Mbulelo Budaza, Andries Gous, Ottniel Baartman
  • Cape Cobras: Rory Kleinveldt, Dane Piedt (c), Jason Smith, Dane Paterson, Aviwe Mgijima, George Linde, Simon Khomari, Zubayr Hamza, Pieter Malan, Thando Ntini, Hanno Kotze (wk), Jean-Paul Duminy, Kyle Verreynne, Tladi Bokako, Akhona Mnyaka, Janneman Malan, Isaac Dikgale, David Bedingham
  • Warriors: Andrew Birch, Gihahn Cloete, Yaseen Vallie (c), Rudi Second, Sisanda Magala, Matthew Breetzke, Marco Marais, Dyllan Matthews, Sinethemba Qeshile (wk), Onke Nyaku, Glenton Stuurman, Ayabulela Gqamane, Lesiba Ngoepe, Sithembile Langa

Momentum One Day Cup 2020 Schedule

  • January 31: Titans vs Lions, 1st Match at SuperSport Park, Centurion
  • February 01: Dolphins vs Knights, 2nd Match at Kingsmead, Durban
  • February 02: Cape Cobras vs Warriors, 3rd Match at Recreation Ground, Oudtshoorn
  • February 07: Cape Cobras vs Lions, 4th Match at Boland Park,
  • February 07: Knights vs Warriors, 5th Match at Mangaung Oval, Bloemfontein
  • February 07: Titans vs Dolphins, 6th Match at SuperSport Park, Centurion
  • February 09: Dolphins vs Cape Cobras, 8th Match at City Oval, Pietermaritzburg
  • February 09: Warriors vs Titans, 7th Match at St George’s Park, Port Elizabeth
  • February 12: Cape Cobras vs Titans, 9th Match at Newlands, Cape Town
  • February 14: Warriors vs Lions, 10th Match at St George’s Park, Port Elizabeth
  • February 14: Knights vs Dolphins, 11th Match at Mangaung Oval, Bloemfontein
  • February 16: Lions vs Cape Cobras, 12th Match at Senwes Park, Potchefstroom
  • February 18: Warriors vs Knights, 13th Match at Buffalo Park, East London
  • February 19: Cape Cobras vs Dolphins, 14th Match at Newlands, Cape Town
  • February 22:  Knights vs Cape Cobras, 15th Match at Diamond Oval, Kimberley
  • February 23: Dolphins vs Warriors, 16th Match at City Oval, Pietermaritzburg
  • February 26: Lions vs Knights, 17th Match at New Wanderers Stadium, Johannesburg
  • February 27: Dolphins vs Titans, 18th Match at Kingsmead, Durban
  • March 01: Knights vs Titans, 19th Match at Diamond Oval, Kimberley
  • March 01: Lions vs Warriors, 20th Match at New Wanderers Stadium, Johannesburg
  • March 05: Dolphins vs Lions, 21st Match at Kingsmead, Durban
  • March 06: Titans vs Warriors, 22nd Match at Willowmoore Park, Benoni
  • March 07: Cape Cobras vs Knights, 23rd Match at Recreation Ground, Oudtshoorn
  • March 08: Warriors vs Dolphins, 24th Match at Buffalo Park, East London
  • March 08: Lions vs Titans, 25th Match at New Wanderers Stadium, Johannesburg
  • March 10: Knights vs Lions, 26th Match at Mangaung Oval, Bloemfontein
  • March 11: Titans vs Cape Cobras, 27th Match at Willowmoore Park, Benoni
  • March 13: Lions vs Dolphins, 28th Match at Senwes Park, Potchefstroom
  • March 14: Warriors vs Cape Cobras, 29th Match at Buffalo Park, East London
  • March 15: Titans vs Knights, 30th Match at SuperSport Park, Centurion
  • March 17: 1st Semi-Final
  • March 18: 2nd Semi-Final
  • March 21: Final

Also Read: Momentum One Day Cup 2020 Points Table

Momentum One Day Cup 2020 Predictions

  • Winner:  Dolphins
  • Runners up: Titans
  • Highest Runs: Aiden Markram (Titans)
  • Highest Wickets: Duanne Olivier (Knights)

Momentum One Day Cup 2020 Winners List (1981-2019)

Season Winners
2018-19 Titans
2017–18 Dolphins and Warriors (shared)
2016–17 Titans
2015–16 Lions
2014–15 Titans
2013–14 Cape Cobras and Titans
2012–13 Cape Cobras and Lions
2011–12 Cape Cobras
2010–11 Knights
2009–10 Warriors
2008–09 Titans
2007–08 Titans
2006–07 Cape Cobras
2005–06 Eagles
2004–05 Eagles
2003–04 Gauteng
2002–03 Western Province
2001–02 KwaZulu Natal
2000–01 KwaZulu Natal
1999-00 Boland
1998–99 Griqualand West
1997–98 Gauteng
1996–97 Natal
1995–96 Orange Free State
1994–95 Orange Free State
1993–94 Orange Free State
1992–93 Transvaal
1991–92 Eastern Province
1990–91 Western Province
1989–90 Eastern Province
1988–89 Orange Free State
1987–88 Western Province
1986–87 Western Province
1985–86 Western Province
1984–85 Transvaal
1983–84 Natal
1982–83 Transvaal
1981–82 Transvaal

Leave a Reply